Transition Kontakt Lensler

Transition Kontakt Lensler

Transition kontakt lensler ile ilgili son gelişme; Değişen teknolojinin de ilerlemesiyle yeni buluşları görmek güzel bir duygu ve ortalama 1 yıl önce FDA onayını bekleyen ürün artık yavaş yavaş tanımaya başlıyoruz.

Amerikan (FDA) Gıda ve İlaç Dairesi, duyguları gösteren gözlükten sonra güneş gözlüğü gibi kararan ilk kontakt lenslerin sertifikasını onayladı. Özel bir madde ilavesi ile parlak ışık geldiğinde lensler otomatik olarak koyulaşıyor, düzgüsel ışık yada karanlıkta yine şeffaflaşıyor. Aynı kolormatik olarak bilinen gözlükler gibi ama teknoloji ile nano zerrecik düzeyinde, bir yüzey üzerinde kullanılarak çok minyatürleşmiş hali. Böylece ışıktan rahatsız olan gözlerimiz artık hem lenslerde hemde kontakt lenslerde colormatik olarak kullanabileceğiz.

Bu yumuşak kontakt lensler miyop ve hipermetrop görme bozukluğu olanlar tarafınca 14 güne kadar kullanılabilecekler. Bir paketinin içinde 6 adet bulunmaktadır. ayrıca bir dereceye kadar astigmat ve anormal göz küresi eğriliğinde de kullanılabilecek.

Transition kontakt lensler kontrol aşamasında 24 kişilik bir ekip, klinik çalışmalarla gece ve gündüz sürüş performansı ölçüldü. Sürüş performansında ve görüşte bir problem yaşanmadığı açıklandı. Uyarı olarak göz kuruluğu, göz enfeksiyonu, göz yaralanmalarına sahip hastaların kullanmaması gerektiği belirtiyor. Yeni kontakt lenslerle uyunmaması ve suya maruz bırakılmaması önemle açıklandı.

Gözümde Nasıl Duruyor? Karanlık Oluyor Mu?

Lensler UV ve / veya HEV ışığı ile aktif hale getirildiğinde koyulaşıyor. Göz görünümündeki değişimi en aza indirirken hastatalara yarar sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır. Açık havada iken, aktivasyon seviyesi ışığa bağlı olarak her zaman değişmektedir, bu yüzden çoğu durumda lens en karanlık durumda değildir. Bu lensler aynı zamanda karanlık bir ortama ya da evden içeri girdiğinizde hızlıca ilk haline geri döner.

Transition kontakt lensleri güneş gözlükleriyle kullanabilir miyim?

Transition kontakt lensler güneş gözlüklerinin yerine kullanılmak üzere tasarlanmamıştır. Bununla birlikte, reçetesiz güneş gözlükleriyle takılabilirler. Bu lensler kapsadıkları bölgelere UV koruması sağlarken, gözün diğer kısımları ve çevresindeki alanlar hala UV ışığına maruz kalmaktadır. Güneş gözlükleri tüm gözün korunmasına yardımcı olur.

Kaynak 1: TRANSİTİON CONTACT LENSES

Kaynak 2: THE CONTACT LENS THAT KNOWS LIGHT

 

Transition Kontakt Lensler” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir