Sokakta Satılan Gözlüklerin Zararları

Sokakta Satılan Gözlüklerin Zararları

Sokakta satılan gözlüklerin zararları siz farkında bile olmadan gözünüzde tümör oluşumuna veya katarakt, sarı nokta gibi göz hastalıklarına yol açabilir. Sokakta satılan ucuz, kıyafetlerinizle kombinlediğiniz rengarenk güneş gözlüklerinden uzak durun! Kaliteli bir güneş gözlüğünü yaz-kış kullanabilirsiniz.

En önemli organlarımızdan olan gözümüz, incelen ozan tabakası ve dolayısıyla iklim değişiklikleri azımsanmayacak derecede etkileniyor.

Sokakta Satılan Gözlüklerin Zararları

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Serkan Biliş, güneşin göze zararlarıyla ilgili bilgiler verdi;

Ozon tabakasının yıllar içinde incelmesiyle birlikte mor ötesi zararlı ışınlara maruz kalan gözümüzde; katarakt ve sarı nokta hastalığı başta olmak üzere, göz çevresindeki ciltte kanserlere, aynı şekilde göz yüzeyini örten dokuda değişikliklere ve gözlerde kızarıklığa, sulanma, yanma ve batmaya neden olmaktadır. Fakat tüm bu rahatsızlıklardan korunmanın oldukça kolay bir yöntemi var. Kaliteli bir güneş gözlüğünü dışarı çıkarken yaz ve kış kullanmaktır.

Gözün Arka Tarafında Tümör Oluşabilir

Ülkemiz coğrafi konumu sebebiyle yaz-kış güneşli olan bir bölgede, insanlarımız ise güneş gözlüğü kullanımında bilinçsiz” diyen Op. Dr. Serkan Biliş, “Yazın göz sağlığını bozabilecek sorunlardan olan havuz suyunun yanı sıra güneşin de göz sağlığı üzerinde olumsuz etkisi vardır” açıklamasını yaptı.

Güneş ışınlarına maruz kalan gözde pek çok hastalık meydana gelebilir. Dik olarak gelen ışınlar, korneanın en üst tabakasında harabiyet oluşturup görmeyi engeller, gözün arka kısmında tümörlere sebep olur ve katarakt oluşumuna zemin hazırlar. Güneş ışınına aşırı maruz kalan ve güneş gözlüğü kullanmayanlarda göz bebeğine doğru et yürümesi oluşabilir” diye uyardı.

Sağlıklı Güneş Gözlüğü Seçmenin Yolları

Sokakta satılan güneş gözlükleri kişileri güneşten korumuyor, tam tersine geri dönüşü olmayan göz kusurlarını meydana getiriyor. Moda diye çok ucuza satılan, rengarenk güneş gözlükleri göz sağlımızı tehdit ediyor.

Güneş gözlüğü rahat bir görüş için koyu renk olmalı ve ışığın şiddetini en az yarı yarıya azaltmalı.

Kaliteli olduğunu anlamanın bir başka şekli ise gözlüğü taktıktan sonra dikey bir çizgiye odaklanmaktır. Gözlüğü hafif bir şekilde yukarı aşağı, sağa sola hareket ettirdiğimizde bu çizgide oynama oluyorsa ya da kırılmalar söz konusuysa o gözlük uygun değildir.

Göz makyajında dikkat edilmesi gerekenler başlıklı yazımızı okumadan geçmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir