Kansızlık Gözlerde Kaymaya Sebep Oluyor

Kansızlık Gözlerde Kaymaya Sebep Oluyor

Kansızlık gözlerde kaymaya sebep oluyor. Türkiye’de yapılan bir araştırmaya göre, gözlerinde içe doğru kayma olan çocukların kan değerlerinin diğer çocuklara göre düşük olduğunu ortaya çıktı.

Dünyagöz Hastaneler Grubu ve Amerika’nın göz ve çocuk sağlığı konusunda en saygın hastane ve üniversiteleri Wills Eye Hospital, Ohio State Üniversitesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi işbirliği ile yapılan “Çocuk Göz Sağlığı ve Şaşılık Sempozyumu’nda” gözlerinde içe doğru kayma olan çocukların kan değerlerinin diğer çocuklara göre düşük olduğunu bilgisi açıklandı.

İki yıl boyunca süren araştırma yaş ortalaması 6 ila 7 olan toplam 149 hasta ile gerçekleştirildi. Aynı laboratuvar ve aynı şartlarda tüm çocuklardan kan alındı. Kan değerleri karşılaştırıldı. Göz kayması olan çocuklarda kan değerleri sağlam olanlara göre anlamlı olarak düşük bulundu. Bir grup çocukta sadece kırma kusuru vardı veya tamamen normaldi.

Diğer grupta ise gözlerinde Akomodotif ezotropya olarak isimlendirilen içe kayma vardı. Araştırmaya katılan uzmalar:

Demir, oksijenin taşınmasını sağlar ve beyinsel fonksiyonlarda da koenzim olarak görev alır. Bu durumda sinirsel işleyişe ufak da olsa katkıda bulunur. Demir eksikliğinin, motor ve duyusal çalışmanın koordinasyonsuzluğu sebebiyle oluşan içe kaymalarda rol oynayabileceğini düşünüldü. Fakat bunu kesin olarak söyleyebilmek için daha yüksek miktarda seriler üzerinde araştırma yapmak gereklidir. Biz yine de artık gözleri içe kayan çocuklarda kolay bir test olan kan testini yaptırıyoruz ki çocuklarımız olacakları tedaviye daha iyi cevap versin ve tedavi süreci kısalsın”

açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir