Gözlük Kullanımı

Gözlük Kullanımı

Gözlük kullanımı yeni başlayan kişilerde, belli bir süre sonrasında bazı alışkanlıklar oluştuğu, gözlüğü takıp, çıkarırken, silerken, bir zemin üzerine koyarken, baş üzerine kaldırırken, kılıfına ya da kılıfsız cebe çantaya yerleştirirken ortaya çıkan bazı hareketlerin, hep benzer biçimde düşünmeden yapılıyor .

Bu alışkanlıkların gözlüğün ömrünü, yapısını, ayarlarını etkilediği bilinmiyor. Yanlış bir zorlama yahut yanlış bir hareketin, gözlüğün zorlamanın olduğu bölgeden kırılmasına, zarar görmesine neden olduğu hatırlatılarak, bu olumsuzlukları gidermek için, dikkat edilmesi gerekenleri sıralayalım ;

Gözlük kullanılmadığı zamanlarda, ne olursa olsun sert koruyucu bir kılıfta muhafaza edilmeli ve mümkün olduğunca oturulan, dayanılan üzerinde eşya bulundurulan bir zemine konulmamalı.

Oturulan iskemle, koltuk, kanepe, yatak üzerine bırakılıp unutulan gözlükler her an bir kazaya uğrayabilir. Bu şekilde bir huy edinilmişse derhal vazgeçilmesi gerekir.

Altı Ayda Bir Optisyeninizi Ziyaret Edin

Yukarıda saydığımız tüm olumsuzluklar, ancak işinin ehli bir usta uygulaman tarafından düzeltilir. Bu tür ayar bozuklukları, eğrilikleri, gevşemeleri mevzunun haricinde birinin yapması zor ve risklidir.

Optisyenin çeşitli aygıt ve el aletleriyle kolayca ve kısa sürede yapabileceği bir ayar, yanlış ellerde kırılmayla sonuçlanabilir. Ziyaretlerin gözlük kullananın lehine bazı yararları da vardır. Bu ziyaret esnasında gözlüğe derin temizleme yapılır, (ultra soundlu yıkama cihazında) gevşeyen vidalar sıkıştırılır.

Eskiyen, yeşilleşen, rengi değişen burun padleri değiştirilir. Şayet ilgilenilir ise yeni teknolojik gelişmelerden haberdar olunur. Cam ve çerçevenin miadının dolup dolmadığına karar verilir.

Gözlüğün Ayarı Bozulursa Ne Yapılması Gerek?

Bu durumu anlamak için gözlük sapları açılarak muntazam (masa üstü vs.) bir zemine konur. Eğer saplardan biri zemine değmiyorsa, gözlük yüzde eğri duruyor anlama gelir. Bu pozisyondayken gözlük halkalarına yukarıdan bakılmış olduğunda, halkalardan biri içe doğru bir konumda ise de, gözlük köprü kısmından eğbilimselş anlama gelir. Bu gözlük yüzde, bir halkası yüze yakın, öteki halkası gözden uzak durur.

Gözlük kullanımı bu tarz şeylerin dışında, sap açıklıkları gövde ile 90 derecelik açı teşkil etmiyor ve dışa doğru açılmışsa, gözlük yüze bol gelir ve düşme eğilimi gösterir. Şayet bu sap, bu şekilde açılmamışsa, gözlüğün oluşturulan sap yönünde yüze yaklaştığı görülür.

Metal ve plastik çerçevelerde sap vidalarının gevşemesiyle saplar sık sık cama çarpacak ve cam üzerindeki kaplama yada polisaja zarar vererek matlaşmasına niçin olur. Gözlük katlandığında saplar düzgün kapanmıyor, aşağı veya yukarı doğru, doğru açı teşkil ediyorsa, sap menteşelerinin eğimi yanlıştır. Bu konum gözlüğün kılıfa girmesini zorlaştır. Gözlük sapları çoğu zaman düzgündür.

Bazen yapımcı şirket yada teknisyen gözlükçü tarafından şakaklar üzerindeki baskıyı azaltmak için hafifçe bir kavis verilir. Bilgili meydana getirilen bu işlem dışında saplardaki aşağı-yukarı, içe ve dışa eğimler gözlüğün yüzdeki konforunu negatif etkiler. Bu tür ayar bozuklukları görünümü de fenaleştirir.

Metal gözlüklerde, camları halka içine zapteden vidalar zaman içinde gevşeyip camların düşüp kırılmasına niçin olabilir. Fakat bu konum kullanıcıyı daha önceden ihtarr. Gözlük camları silinirken gevşemiş vidalar camın yatak içinde oynamasına ve ses çıkarmasına niçin olur. Bu ses camın düşebileceğinin de habercisidir.

Gözlük Temizliği

Silme bezinin yumuşak, hidrofil (su tutucu) ve cam üzerinde basit hareket eden malzemeden olmasına titizlik gösterilmeli, silme bezi içinde kum, toz, kir olmamalıdır. Eğer çıkmayan kirler var ise, özel temizleyiciler spreyler, kir çözücü emdirilmiş kağıtlar kullanılabilir. Bunlar yoksa, her cama bir damla şampuan veya benzeri yüzey aktif sıvılar damlatılarak camlar parmakla ovalanır.

Deterjan kullanılmamalıdır. Bolca su ile durulanarak suyu silkelendikten sonra yukarıda anlatılan şekilde temizlik tekrarlanır. Gözlüğe maksimum zarar temizlik aşamasında verilir

Bir eşyayı uzun süre ve ideal formunda kullanmak, sadece bazı kurallara uymak ve bu kuralları alışkanlığa dönüştürmekle mümkündür. Günlük yaşamın vazgeçilmez bir unsuru olan böyle bir eşyanın ideal kullanımı, ekonomik ömrünü birkaç kat uzatır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir