Gözlere Bakarak Anlaşılan Hastalıklar

Gözlere Bakarak Anlaşılan Hastalıklar

Gözlere bakarak anlaşılan hastalıklar acilen bir göz doktoruna görünmeyi gerektirir. Neredeyse tüm hastalıkların habercisidir. Duyguları karşımızdakine aktaran ve yansıtan bu organ, bütün sinirleri de tek başına tutar. Her hastalıkta gözlerin renginin solması, sararması veya göz kapaklarının ağırlaşmasının nedeni budur.

Tansiyon Yükselmesi

Tansiyonun yükselme nedenlerinden biri de kanın, damarlar içindeki dolaşımının dengesiz olmasından dolayıdır. Damarların sertleşip, kalınlaşması ya da tıkanması da başka bir etki sağlayabilir. Bu sebeplerle kanın yanlış şekilde akması, retinaya yeterince oksijen gitmemesi durumunu ortaya çıkarır.

Bazı hastaların gözlerinde oluşan kanlanma da tansiyonun çıkmasının gösterir. Bu durum oldukça ciddidir ve en kısa zamanda bir doktora danışılmalıdır. Çünkü bu hafif bir tansiyon yükselmesinin olmadığını gösterir.

Tansiyon hastalarının ani göz kararmaları bu nedele olabilir. İlerlediği zaman yaşanan hipertansiyon hastalığında da gözde tembellik, miyop ya da astigmat görülme olasılığı vardır

Sinir Sistemi Hastalıkları

Dokuların sertleşmesi sonucu beyin ve göz iletişimi zayıflar. Bulanık görme, kaşıntı, şişlik ya da bölgesel ısınmalar meydana gelir.

Araştırmalara göre görme bozukluğu yaşayan ve ilerleyen kişilerde, sinir sisteminin belirli kısımlarında tıkanıklık olduğu tespit edilmiştir.

Tiroid Hastalığı

Gözlerin şişmesi, tiroid hastalığının göstergesi olabilir. Gözlere giden damarların ve kasların, tiroid bezleri tarafından baskıya uğraması sonucunda oluşur.

Şeker Hastalığı

Damarların incelmesi ve hasar görmesi sonucu oluşan görme bozukluğu nedenidir. Gözlerde sarılık, küçülme ve sıvı akması durumu şeker hastalığının gözde görülen belirtileridir. Şeker hastalarının en kısa sürede göz doktoruna da muayene olması gerekir. İlerleyen zamanlarda hastanın kör kalabilme riski vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir