Göz Makyajında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göz Makyajında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göz makyajında dikkat edilmesi gerekenler haberimizin ana konusu göz sağlığı için büyük önem arzediyor. Kadınların vazgeçilmezi olan göz makyajları kalitesiz ve yanlış kullanıldığında gözlerde ciddi hasarlar oluşturabiliyor. Oluşabilecek hasarların pek çok nedeni bulunmaktadır.

Bu nedenleri şöyle sıralayabiliriz:

Göz Makyajında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kalitesiz Ucuz Ürünler

Ucuz ürünler, uzun süreli kullanımda, içinde belli olmayan maddelerden ötürü gözlerde kızarıklık, kaşıntı ve kuruluk yapabiliyor. Makyaj ürünleri alırken göz sağlığımızı önemseyerek almalıyız. Makyaj malzemesi satın alırken güvenilir markaları ve üzerinde “Hipo-alerjenik” veya “Dermatolog onaylı” yazan ürünleri tercih etmeliyiz.

Son Kullanma Tarihi Geçen Ürünler

Pek çok üründe olduğu gibi makyaj ürünlerinde de göz sağlığımız için kullanma tarihine dikkat etmemiz gerekir. Miladı dolan ürünleri kullanmak gözlere zarar vermektedir.

Makyaj Ürünleri Kişiye Özel Olmalı

Kullanılan makyaj malzemeleri hijyen açısından kişiye özel olmalı. Herkesin kullandığı ürünler gözlerinizde ciddi hasarlar oluşturabilir.

Makyaj Uyku Öncesi Temizlenmeli

Uyurken göz kendini yeniler. Uyku sırasında temizlenmeyen makyaj gözde bakteri oluşumu yapar. Gözün kendi kendini yenileme sürecine engel olur. Bu yüzden temiz gözlerle uyumak şüphesizki en sağlıklısı olacaktır.

Kontakt Lens Kullanma Aşamaları

Aslında çoğumuzun yaptığı hatalardan biri de kontakt lenslerimizi makyaj yapmadan önce takıyor olmamız. Makyaj ürünlerinde, neredeyse gözle görülmeyecek kadar küçük olan uçuşan parçacıklar ya da akan boyalar kontakt lensin üzerine yapışıyor. Gün içerisinde bu bizi rahatsız edebilecek düzeye kadar gelebiliyor ve gözde alerji , kaşıntı ve batmalara neden oluyor.

Kontakt lenslerimizi makyajımız bittikten sonra takmalı ve gün içerisinde gözümüzü gözlük takarak dinlendirmeliyiz. Yeni nesil Transition (renk değiştiren) kontakt lensler için bu yazımızı okuyun.

Yağsız ve Su Bazlı Ürünler Tercih Edilmeli

Yoğun yağ içeren kozmetik malzemeleri kullanılmaması göz sağlığımız için önemli. İçerisinde bulunan yağın, gözyaşına karışıp bir tabaka oluşturarak görmeyi bulanıklaştırması istenmeyen sonuçlardan biri olarak rahatsızlık veriyor. Yağlı malzemeler korneanın beslenmesi için gerekli gözyaşının işlevini engelleyip korneada oksijensizliğe neden oluyor. Bu ise göz sağlığıyla oynuyor.

Suya Dayanıklı Değil, Suyla Temizlenebilen Ürünleri Tercih Edin

Mutlaka suyla kolayca temizlenebilen makyaj malzemelerini tercih etmelisiniz. Ayrıca maskaranın sıvı kısmı mikropların kolayca üremesine sebep olur. Bu ise gözde şişme, ciltte kızarma veya pullanma meydana getirir.
Maskarayı kirpik dibine kadar getirmeden sürün.

Kaynak: Göz Sağlığınız İçin Makyaja Dikkat

Göz Makyajında Dikkat Edilmesi Gerekenler” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir