Göz Hastalıkları İçin Yapay Göz Geliştirildi

Göz Hastalıkları İçin Yapay Göz Geliştirildi

Göz hastalıkları için yapay göz geliştirildi. Bilimsel araştırmalar sonucu göz kırpabilen yapay göz geliştirildi. Her gün bilgisayar ekranına bakarak çalışan kişilerde, bir süre sonra göz yorgunluğu veya kuruma baş göstermekte.

Bu durum tekrarlanır ve şiddeti atarsa, ‘kuru göz hastalığı’ (dry eye disease – DED) denilen rahatsızlığa dönüşebilir. Günümüzde her iki kişiden birinin bu rahatsızlıktan muzdarip olduğu belirtilmiştir. Kuru göz hastalığı ve benzeri hastalıkların tedavisi için sınırlı sayıda resmi ilaç bulunuyor. Çünkü bu hastalıklar için üretilen ilaçların başarısı ancak insan gözünde denenerek kanıtlanabilmektedir. Bu durum da riskli olduğu için bilim insanları göz kırpabilen yapay göz geliştirmişler.

Amerika Pennsylvania Devlet Üniversitesi’nde Yardımcı Profesör Dan Huh başta olmak üzere geliştirilen yapay göz, ‘çip üzerinde göz’ (eye-on-a-chip) denilen bir cihaz. Bozuk para büyüklüğündeki göz, üç boyutlu yazıcıda basılarak bir ızgara üzerine yerleştirilen göz hücrelerinin büyümesi ile oluşuyor. Merkezdeki sarı renkli hücreler, sarıya boyanmış kornea hücreleri. Etrafındaki  kırmızıya boyanmış hücreler ise, gözün beyaz kısmındaki dokuyu oluşturan konjonktiva hücreleridir.

Göz hücrelerinin üstünde bulunan mekanik gözyaşı damarı, yapay göz parçalarına mavi renkli yapay yaş damlatıyor. Bu damlalar da yine mekanik bir gözkapağından tüm hücrelere eşit bir şekilde dağıltılıyor. Gözkapağı bir jelatin parçasından oluşmakta ve mini bir motor tarafından yukarı aşağı hareket ettirilmektedir. Jelatinden gözkapakları, insan gözkapağıyla aynı hızda hareket ediyor, bu sayede gerçek göz gibi çalışmasını sağlıyor.

Yapay gözkapağı üretilmesinin sebebi, insanların bilgisayara bakarken gözlerini normalden daha az kapatıp açıyor olmalarına dayanmakta. Bu durum da göz üzerinde ince bir film olarak durması gereken yaş tabakasının olması gerektiğinden hızlı buharlaşmasına neden oluyor. Sonu olarak bu da yanma, kaşınma ve hatta kornea iltihabına kadar gidiyor. Araştırmacılar göz kapaklı yapay göz çipini, ev veya ofis ortamını simüle eden bir laboratuvar deneyinde kullanmışlar. Ortamın ısısı ve nemi gerçek şeklinde ayarlanmış. Ardından ise yapay gözkapakları ortalamadan daha az kapatılıp açılmış. Yapay gözün içindeki hücreler, gerçek gözdeki hücreler gibi tepki vermişler.

Kaynak: Artificial vision: what people with bionic eyes see

Göz Hastalıkları İçin Yapay Göz Geliştirildi” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir