Duyguları Gösteren Gözlük Üretildi

Duyguları Gösteren Gözlük Üretildi

Duyguları gösteren gözlük üretildi. ABD’de bulunan teknoloji şirketlerinden “2 A1” labaratuvarları tarafından insan duygularının görünmesini sağlayan bir gözlük geliştirdi.

O2Amp isimli gözlük, yüzde oluşan sadece çıplak gözle görülemeyen renkleri belirginleştiren bir filtre sayesinde duyguları okuyabiliyor. Şirket yöneticilerinden Mark Changazi, Forbes dergisine insanların belirli duygular hissettiğinde kanlarındaki bazı maddelerin seviyelerinde değişim yaşandığını, bunun da yüzde renk değişimine sebep olduğunu söylüyor.

Duyguları Gösteren Gözlük

Araştırmacıların çıkardığı renk skalasına göre

Mor öfke’yi, mavi üzüntü’yü, mavi-yeşil tonları hastalık’ı, yeşil endişe’yi ifade ediyor.

Sarı tonları ise hem “şok” aynı zamanda “mutluluk” duyguları ile ilişkilendiriliyor. Kırmızı ise “utanç”ı, “cinsel heyecan” ve “agresiflik” duygularını temsil ediyor. Hasta olan kişilerin yüzlerinde mavi ve yeşil tonları belirginleşiyor.

Duyguları Gözlük Camına Yansıtan Gözlük

Japon bilim adamı Hirotaka Osawa duygularınızı gözlük camına yansıtacak bir dijital gözlük tasarladı.

Japonya’nın Tsukuba Üniversitesi’nde karşındaki kişiye dijital bir ekran aracılığı ile ruh halinizi gösterebilen bir gözlük üretildi. Japon bilim adamı Hirotaka Osawa kişinin öfkesini mutluluğunu ve sıkıntılı hali gibi duygularını karşısındaki kişiye gösteren dijital bir gözlüğün nasıl çalıştığını gösterdi.

duygulari yansitan gozluk
duygulari yansitan gozluk

İnsanların Duygularını İfade Ediyor

AgencyGlass adı verilen bu gözlük için Hirotaka Osawa

Ben insanların duygularını ifade edebilen bir gözlük icat etmeye çalıştım.

ifadesini kullandı.

Gözlük sektöründeki bir diğer gelişmeyi yazdığımız Göz Hastalıkları İçin Yapay Göz Geliştirildi başlıklı yazımızı okuyun.