Çok Odaklı Gözlük Camları

Çok Odaklı Gözlük Camları

Çok odaklı gözlük camları Bifokal/Trifokal gözlük camları presbiyoplara genellikle uzak, yakın ve ara görme için iki veya üç farklı aralıkta net görme sunar.  Gözlük camının alt alanında bir segmentle bir bifokal veya trifokal, iki veya üç farklı dioptrik güce sahiptir.

Çok odaklı camlar ya da Multifocal camlar gözlük camları uzak gözlük kullanıcısı olupta 40 yaş üstü hastaların siliyer kaslarının işlevini kaybedip kasılamamasından kaynaklı yakını görme problemi oluşan hastalarda hem yakın hem uzak görüntüyü iki ayrı gözlük yerine tek gözlükte birleştirir.

Progressive camlarda hem yakın hem uzak hemde orta mesafeyi görebilmek mümkündür.Ayrıca progressive camlarda bifocal camlar gibi uzak ve yakın arasında belirgin dışarıdan görülebilecek bir çizgi yoktur.

Çok Odaklı Gözlük Camlarının Özellikleri

Progressive camlar tek bir gözlük camı içerisinde bir çok mesafeyi yumuşak ve net görmeyi sağlar.
Görüntüyü sert bir geçiş veya görüntü atlaması olmadan sağlamaktadır.

Progressive cam tasarımında kullanıcının bireysel özellikleri ne kadar iyi tespit edilirse görme kalitesi ve alışma süreci o derece kısa sürer.

Gözlük camlarının üst tarafları uzak mesafenin görülebilmesini sağlar, alt kısımlar arasında belirli bir geçiş bölgesi vardır, bu bölge progressive geçiş alanıdır.

Çok Odaklı Gözlük Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

çok odaklı gözlük camı
çok odaklı gözlük camı

Optisyen ile cam belirleme sırasında mutlaka mevcut hastalıklar (şeker, tansiyon vb) paylaşılmalı ve kullanıcının günlük hayatında neler yaptığı bilgisini vermelidir.

Bu bilgiler ışığında kullanıcının yakın veya uzağın daha çok kullanıldığı tespit edilip ihtiyaca uygun cam ve kaplamalar seçilmektedir.

Optisyen belirlenen camın ve kaplamalarının kullanıcıya ne koşulda fayda ve rahatlık sunacağı bilgisini vermelidir.

Alınacak cam ve çerçevenin yüzünüzde nasıl duracağı belirlenmeli gerekir ise cama estetik görüntü için inceltme,bov gibi işlemler uygulanmalıdır.

Satın alma işlemi bittikten sonra 3,4 iş günü içerisinde camlarınızın üretim süreci biter ve montaja hazır hale gelir. Montajından sonra yaklaşık 10 günlük bir alışma süreci vardır.

progressive gözlük görüşleri
progressive gözlük görüşleri

Progressive camlarda önemli olan açılardır. Geniş açılı camlar her zaman daha geniş görme alanı ve konfor sağlar.
Özellikle şoförlerin kesinlikle mümkün olduğunca geniş açılı cam kullanmaları gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir